Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház

A 2001 óta az UNESCO világörökség részeként számon tartott Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház egészen különleges együttese a természeti, civilizációs és kulturális értékeknek. Ezt a Sopronhoz közeli kis területet bejárva évmilliókat utazhatunk az időben, élethű rekonstrukciók kápráztatnak el bennünket az ember előtti világ csodalényeivel, s megismerhetjük a mai táj természeti arculatát, benne az emberi civilizáció kézjegyével. Nyaranta mindezeket az élményeket megkoronázzák az egyedülálló akusztikájú és monumentális terű barlangszínház előadásai.

 „Sziklai benge” tanösvény

Az ösvényt bejárva a fertőrákosi kőfejtő, a Fertő melléke és a Fertő–Hanság Nemzeti Park természeti értékeivel találkozhatnak: a kilátópontokon kialakított tematikus bemutatóhelyek segítségével megismerhetik a fontosabb élőhelyeket, az ösvény mellett előforduló védett növény- és állatfajokat, a jelenlegi és a múltbeli tájhasználatot.

Témapark 

A terület kőzettani és őslénytani értékeit bemutató állandó kiállítás, amelynek első része időutazásra invitálja a látogatókat. A kőbányászat idejéből fennmaradt tárna – az „Alámerülés folyosója” levezet bennünket a 15 millió évvel ezelőtti miocén őstenger világába, ahol összetalálkozhatunk a partközeli sekélytengerben „legelésző” tengeri tehénnel. Beljebb merészkedve – a barlang középső részén – a látogató feje fölött ősbálna és ősdelfin testrekonstrukciók „úsznak”, s a kiállítás egyik legfőbb látványossága, az őscápa (Megalodon) is itt van kiállítva teljes életnagyságban. Hogy a látogatói élmény még életszerűbbé váljék, arról diorámák, installációk és animációs filmvetítések gondoskodnak.

A témapark második része a fertőrákosi ún. lajtamészkő bányászatának történetét mutatja be. A kőfejtés különleges eljárásait, eszközeit emberközelbe hozva rávilágít arra a hatalmas munkára, amely nélkül Bécs és Pozsony épített környezete is szegényebb lenne.

Barlangszínház

E különleges terület kulturális hasznosíthatóságát Dohnányi Ernő (1877–1960), a híres zeneszerző és karmester látta meg először, s előbb szabadtéri játékokat, majd a barlangtér kőcsarnokait felhasználva az 1930-as években már hangversenyeket is rendeztek itt. A mai Barlangszínház elődjének közönsége 1970-ben tapsolhatott az első színházi előadásnak, majd egy 1985-ös rekonstrukció után 2015-ben – európai uniós támogatással – egy minden színházi és nézői igényt kielégítő játszóhelyet vehettünk birtokba. Aki szereti a nagyszabású színházi produkciókat – operát, operettet, musicalt és táncszínházat –, annak nem szabad kihagynia a Barlangszínház tavasztól egész nyáron át őszig tartó, megújuló tematikus kínálatát.